16 Mayıs 2021 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı 25.800.266 kişiye ulaştı.

a

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Arıca:Güneydoğu Anadolu İçin Bir Mutasyondan Söz Etmek Mümkün

Siirt başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde korona virüs sayılarında görülen pozitif vaka sayısındaki sayılar değerlendirilmeye devam ediliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, bu  olumlu tablonun oluşmasının altında yatan nedenlerin başında Güneydoğu Anadolu Bölgesine özgü olumlu bir mutasyondan söz etmenin mümkün olabileceğini söyledi.

Son açıklanan verilerde üç şehirde, İstanbul, Ankara ve İzmir de vaka sayılarında artış görülmesine karşın bölgemizde vaka sayılarında düşme eğiliminin devam ettiğini belirtti.

Dün akşam kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli açıklamalarda bulunduğunu belirten Prof.Dr. Arıca “Cumhurbaşkanımızın verdiği ilk müjde yerli ve milli aşının önümüzdeki aylardan itibaren üretim aşamasına geleceği, mevcut durumun olduğu gibi korunarak yakın takibe alınacağı ve dünya genelinde aşılama sayısında dünyada ilk beşin içerisine girmiş olduğumuz müjdelerini verdiler. Bende buna bir ek olarak Avrupa genelinde ilk üçe girdiğimizi belirteyim. Bunlar sevindirici gelişmeler. Ancak bunlara bakarak rehavete kapılmamamız gerekiyor.”  Dedi.

Siirt dahil bölgemizde vaka sayılarındaki düşmeyi sağlayan  nedenlere değinen Prof. Dr. Arıca bunun başında Güneydoğu Anadolu Bölgesine özgü ve daha az hasta yapıcı olumlu bir  varyant mutasyondan  söz etmemin mümkün olduğunu belirterek, bunun araştırılması gerektiğini söyledi.

Bu konunun araştırılmasında yarar olduğunu belirten Prof.Dr.Arıca “ Bu olumlu tablonun oluşmasında il pandemi kurulunun özverili çalışması ile sağlık çalışanları, halkımızın özverili çalışmaları  etkili olmuştur. Bunun yanında bu güne kadar ilimizde kanıtlanmış bir İngiltere mutasyonuna rastlanmamış olmasıdır. Ki İngiltere mutasyonunun görülmediği il sayısı birkaç ili geçmiyor. Ancak bütün bunların yanın da esas araştırılması gereken bir konuda bölgemize özgü daha az bulaşıcılığı olan ve daha az hasta yapan  varyant bir mutasyondan söz etmek mümkün olabilir. Bu konunun araştırılmasında yarar vardır.”

Prof.Dr.Arıca bu olumlu tablonun rehavet yol açmaması ve herkesin önleme daha sıkı bir şekilde uyması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Siirt’te Şehitlik Anıtında Çevre Düzenleme Çalışmaları

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.