17 Mayıs 2021 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı 25.800.312 kişiye ulaştı.

a

PROF. DR. ARICADAN AŞI OLUN ÇAĞRISI

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca  vatandaşlara aşı olmaları için çağrıda bulundu.

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca  vatandaşlara aşı olmaları için çağrıda bulundu.

Ülkemizde uygulanmakta olan Biontech ve Sinovac aşılarının büyük ölçüde virüsten koruyucu olduğunu belirten Prof. Dr. Arıca, aşı olmalarına rağmen  az sayıda da olsa virüsün bulaşması halinde bile aşın yoğun bakımdan ve ölüme kadar giden zor bir tedavi sürecinden koruduğunu söyledi.

İlimizdeki aşı uygulama oranlarının çok az olduğuna değinen Prof. Dr. Arıca,  diğer illerdeki ayılama oranları ile karşılaştırmalar yaparak herkesin çekinmeden gönül rahatlığı ile aşı olması gerektiğini belirtti.

Siirt’in 2020 Yılı verilerine göre toplam 331.070 nüfusa sahip olduğunu belirten Prof.Dr,.Arıca “ İlimizde şu ana kadar toplam 22.736 doz korona aşısı uygulanmıştır. İkinci dozu tamamlanmış kişi sayısı ise  8.651 dir. Bu veriler Sağlık Bakanlığı resmi sayfasındaki resmi verilerdir. Bu verilere göre  Siirt ilinde toplam %7 civarında aşı yapılmış, ikinci dozu tamamlanmış kişi yüzdesi ise %2.5 bile değildir.Türkiye ortalamasına baktığımızda ise 1 doz aşı vurulma yüzdesi %13.5, 2 doz aşı vurulma yüzdesi ise %9.1 olarak görülmektedir. Türkiye ortalamasına baktığımızda Siirt ili aşı vurulma yüzdesi olarak son 3 il arasına girmektedir. Oysaki aşı vurulma yüzdesi ortalamanın yaklaşık 2 katı yani %23 lerde olan iller arasında Çanakkale, Edirne ve Balıkesir illerinde yüksek oranda aşı vurulduğu açıkça görülmektedir.  Ardahan ilinin nüfusu 96.161 ve aşı vurulan doz sayısı hemen hemen Siirt ili ile aynı hatta daha yüksek sayıda ve 23.546.Yalova ilinin nüfusu 276.050 ve aşı vurulan doz sayısı 85.317, yani Siirt ilinden 100 bin daha az nüfusu olmasına rağmen 4 kat sayıda aşı vurulmuştur.” Dedi.

Bir çoğumuzun en yakınındaki bir insanı kaybettiğini hatırlatan Prof. Dr. Arıca yeni can kayıplarının olmaması için aşı yaptırmak gerektiğini ifade etti.

Vatandaşlara  çağrıda bulunan ve aşı yapılmamasını eleştiren Prof. Dr. Arıca “Siirt’te birçoğumuz en yakınını, sevdiklerini, annesini, babasını kaybetmedi mi? Kendisi hastalanmadı mı? Nefes alamadığımız saniyeleri hatırlamıyor muyuz ? Bu umursamazlık neden?” dedi.

Prof. Dr. Arıca sırası gelen herkesin aşı ayırımı yapmaksızın aşısını yaptırmaya davet etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

PROF. DR. VEFİK ARICA YENİ SİİRT İÇİN YAZDI “SİİRT HALKI NEDEN KORONA AŞISI OLMUYOR ? “

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.