09 Mayıs 2021 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı 24.946.757 kişiye ulaştı.

a

KADIN-ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ BİLGİLENDİRME VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Siirt İl Sağlık Müdürlüğünce kısa adı KEFE olan Kadın-Erkek Fırsat eşitliği konusunda yapılan çalışmalara ilişkin bir sunum yapıldı.

Siirt İl Sağlık Müdürlüğünce kısa adı KEFE olan Kadın-Erkek Fırsat eşitliği konusunda yapılan çalışmalara ilişkin bir sunum yapıldı.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantı da kadın ve erkekler arasındaki fırsat eşitliğinin tarihçesi ve bu konuda dünya ile ülkemizdeki çalışmalar hakkında bilgilere de yer verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür yaptığı konuşmada ülkemizde bu alandaki yoğun çalışmanın 2009 yılında TBMM’de 26 milletvekilinin oluşturduğu KEFE komisyonunun kurulması ile başladığını belirtti.

2015 Başbakanlık genelgesi ve aynı yıl makam oluru İle bu çalışmaların  Devlet Politikası haline geldiğini belirten Dr. Ömür “KEFE’nin asıl konuları çalışma hayatında kadın İstihdamının artırılması, cinsiyet eşitsizliği, ırkçılık, kız çocuklarının okutulması olup; Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl şubat ayının son haftası yada mart ayının başında 81 İlin çalışmaları toplanıp (Eğitimler, faaliyetler, istihdam, projeler) TBMM’ ne sunulmaktadır. Bu çalışmalar her dört yılda bir gölgeleme raporu altında Birleşmiş Milletlere gönderilmektedir. Sağlık personelimize zorunlu olan bu eğitimi yılda bir kez sertifikalı olarak vermekte ayrıca Siirt il Sağlık Müdürlüğü olarak son beş yılda Orta, Lise ve Üniversite nezdinde toplamda 17 bin üzerinde öğrenci ve öğretmenimize KEFE eğitimi, bazı lise seviyesindeki okullarımızdaki öğretmenlerimize de proje çalışmaları için 2 günlük AR-GE eğitimi verildi.”  dedi.

Dr. Ömür’ün konuşmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü KEFE çalışmaları sorumlusu Bülent Sevgili tarafından bir sunum yapıldı.

Dünyada bu konuda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Sevgili, İslam Dininin ve Peygamberimizin bu konuya verdiği önem ile Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara tanıdığı seçme ve seçilme hakkı üzerinde durdu. Sevgili, Kefe eğitimi alan bireylerin tutum ve davranışlarında olumlu değişimlerin olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Resul Özdemir, ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SİİRT’İN RİSK DURUMU İYİ KISITLAMALAR KALDIRILDI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.