09 Mayıs 2021 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı 24.946.377 kişiye ulaştı.

a

ESNAF VE SANATKAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI KOYUNCU

Vatandaşların alış verişlerinde yanlarında torba veya file bulundurmalarının naylon poşet kullanımını azaltacak olması nedeniyle doğayı korumaya yararlı olacağı belirtiliyor.

VATANDAŞLAR YANLARINDA FİLE VEYA TORBA BULUNDURMALIDIRLAR

Vatandaşların alış verişlerinde yanlarında torba veya file bulundurmalarının naylon poşet kullanımını azaltacak olması nedeniyle doğayı korumaya yararlı olacağı belirtiliyor. Siirt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Cemal Koyuncu   alış verişlerinde kullanılmak üzere vatandaşlara yanlarında file veya bez torba bulundurma çağrısında bulundu.

Naylon poşetlerin para karşılığı satılmaya başlanması ile birlikte tüketimlerinde çok büyük ölçüde azalma olduğunu ve bununda doğayı korumada çok önemli bir etken olduğunu belirten Koyuncu”  Avrupa da yıllar öncesinden başlatılan bu uygulama  ülkemizde de başarılı bir şekilde uygulanıyor. Uygulama ilimizde de büyük bir verimlilikle uygulanmaya devam ediyor. Uygulama ile birlikte  plastik poşet kullanımı yüzde 80 azaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verilerine göre geçen yıl plastik poşet kullanımındaki azalmayla çevreye 8 bin 300 ton daha az sera gazı salınımı oldu. Bununla birlikte 1,8 milyon varil petrol kullanımından da tasarruf edildi.  Bu nedenle vatandaşların alış verişlerinde kullanılmak üzere   her zaman yanlarında bez çanta,  veya kağıt torba da bulundurması lazım. Plastik poşet kullanımı hızla azalıyor fakat tamamen bitme noktasına gelene kadar bu davranışı alışkanlık haline getirmeliyiz.” Dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Siirt’te Maden İşçilerini Taşıyan Minibüs Kaza Yaptı, Ölüm Teğet Geçti!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.