14 Mayıs 2021 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı 25.503.535 kişiye ulaştı.

a

Prof. Dr. Arıca’dan Önemli Uyarı! Bayram Sonrası İçin Şimdiden Önlem Alalım

Kovit -19 salgınında bayram sonrası için önlem alınması isteniyor. Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Vefik Arıca kovit-19 salgınındaki gelişmeleri değerlendirdi ve bölgemiz için bayram sonrasında 3. Dalganın gelişme ihtimaline dikkat çekti.

Ülke geneli için henüz 3. Dalgadan söz etmenin mümkün olmadığını belirten Prof.Dr Arıca bunu ülkemizin aşılamada dünyada ilk beşte ve Avrupa da ise ilk üçte yer alarak hızlı aşılama yaptığına bağladı.

Bazı illerde 3. dalganın görülmesinin işaretlerinin alınmaya başlandığını belirten Prof.Dr.Arıca “ Ancak Samsun, Sinop, Giresun, Balıkesir ve Kilis gibi iller neredeyse 3. dalga eşiğine gelmiş olan iller olarak tam anlamıyla alarm  vermektedirler. Siirt ve çevre iller Kasım Aralık 2020 de ağır bedeller ödeyerek şimdiki başarıya ulaştı ve bu doğal bağışıklık bizi yaklaşık 6 ay koruyabilir. Bu nedenle Mayıs 2021 sonu itibariyle yani Ramazan bayramı sonrası Siirt ve bu bölge iller de 3.dalga bekliyorum (Covid-19 geçirenlerin antikor seviyeleri düşmesi bu döneme denk geliyor). Bu nedenle Ramazan Bayramı sonrası bizim bölgeye dikkat etmeli ve  şimdiden gerekli tedbirleri almalıyız.

Aşılama hızını arttırarak İngiltere varyant mutasyonun Türkiye deki etkilerini azaltabiliriz.Bu nedenle bizim ülke olarak hızlı aşılama ve toplumsal tedbirleri alarak 3.dalgayı engelleyebiliriz..

Sonuç itibariyle Samsun, Sinop, Giresun, Yalova, Trabzon, İstanbul ve Kilis’te 3.dalga başlamış durumdadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise Ramazan Bayramı sonrası için 3.dalga bekleniyor.”  Dedi.

Prof.Dr.Arıca rehavete kapılmadan mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sağlık Bakanı Açıkladı, Siirt’te Koronavirüs Vaka Sayılarında Artış

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.