17 Mayıs 2021 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı 25.800.314 kişiye ulaştı.

a

KURULUŞ YILDÖNÜMÜ VE TÜRKİYE İSTATİSTİK GÜNÜ

Türkiye İstatistik Kurumunun 95. Ci Yıldönümü ve  25 Nisan İstatistik Günü kutlanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun 95. Ci Yıldönümü ve  25 Nisan İstatistik Günü kutlanıyor.

Ülke genelinde 26 bölge müdürlüğü bünyesinde hizmet veren kurumun TRC3 Bölgesine hizmet veren müdürlüğü Siirtte.Bölge müdürlüğü bünyesinde  Siirtin yanı sıra Batman Mardin ve Şırnak illerinde faaliyet gösteriliyor.

Gün kutlamaları kapsamında Siirt Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada kurum başkanı Prof.Dr.S.Erdal Dinçer tarafından bir mesaj yayınlandığı duyuruldu.

Türkiye İstatistik Kurumunun, kuruluş yılı olan 1926’dan günümüze kadar önemli bilimsel ve teknik süreçlerden geçerek ülkemizin çağdaş istatistik yapısını geliştirmek için çalışan ve istatistik üretim süreçlerinde etkin rol oynayan bir kurum olduğunu belirten Prof.Dr.Dinçer “Kurumumuz, ulusal ve uluslararası ihtiyaçlara cevap verebilmek ve uluslararası standartlara uygun resmi istatistikleri üretmek amacıyla her zaman hizmet sunmaya devam edecektir.

Toplumların, mevcut durumlarını görebilmesi, gerçekleşen olaylar hakkında doğru kararlar verebilmesi ve geleceğe ilişkin planlar yapabilmesinde, doğru, güvenilir ve zamanı ön planda tutan bilginin önemi büyüktür. Güvenilir istatistikler ve sağlıklı işleyen bir istatistik sistemi olmadan güvenli bir gelecekten söz etmek mümkün değildir.

2005 yılında yürürlüğe giren Türkiye İstatistik Kanunu ile ulusal düzeyde resmi istatistikler konusunda temel ilkeleri içeren Resmi İstatistik Programı’nın hazırlanması ve istatistik üretiminin bu program çerçevesinde yapılması hükme bağlanmıştır.

Daima “Ulusal ve uluslararası kullanıcıların ihtiyaç ve öncelikleri dikkate alınarak kaliteli, güncel, güvenilir, tutarlı, tarafsız, uluslararası standartlara uygun istatistikleri üretmek, kullanıma sunmak ve resmi istatistik üretim sürecinde yer alan kurumlar arasında eşgüdümü sağlamak” misyonu ve “uluslararası standartlarda, kullanıcı odaklı ve sürdürülebilir bir istatistik sistemi kurmak” vizyonu ile hareket eden Türkiye İstatistik Kurumu, sahip olduğu kaynakları en etkili biçimde kullanarak çalışmaya devam edecektir.

Türkiye İstatistik Kurumu, tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele ettiğimiz bu dönemde istatistik üretim sürecinin aksatılmadan devam ettirilmesi adına tüm çalışma arkadaşlarımız ve toplumun tüm kesimleri ile iletişim ve işbirliği içinde, sahip olduğu kaynakları en etkili biçimde kullanarak çalışmaya devam edecektir.” Dedi.

Prof.Dr.Dinçer mesajının son bölümünde bu süreçte Kuruma özverili çalışmalarıyla katkı sağlamış olan tüm Kurum personelini ve istatistik camiasının Türkiye İstatistik Kurumu 95. Kuruluş Yıldönümü ve Türkiye İstatistik Günü’nü kutladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DOÇ.DR. DEMİR TARİHTE BİR ERMENİ SOYKIRIMI VEYA KATLİAMI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.