16 Mayıs 2021 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı 25.800.276 kişiye ulaştı.

a

KURAKLIK HAD SAFHADA BÖLGEMİZİN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMESİ İSTENDİ

Bu yıl  yağışın çok  az olduğu belirtilerek, bölgemizin afet bölgesi olarak ilan edilmesi istendi. Siirt Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hüseyin Günbat yaptığı yazılı açıklamada kuraklığın vardığı boyutlar hakkında bilgi  verdi.

Bu yıl  yağışın çok  az olduğu belirtilerek, bölgemizin afet bölgesi olarak ilan edilmesi istendi. Siirt Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hüseyin Günbat yaptığı yazılı açıklamada kuraklığın vardığı boyutlar hakkında bilgi  verdi.

Meteoroloji verilerine göre yağışların % 45-55 oranında azaldığını belirten Günbat, 2021 yılının 4. Ayının sonuna geldiğimiz bu günlerde ilimizde ve bölgemizde kuraklığın baş gösterdiğini belirtti. Günbat  “Kuraklık zaten girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı çiftçi ve hayvan yetiştiricileri bankalara ve TKK olan borçlarını ödeyemez duruma düşecek. Böylece tarlasına alet ve ekipmanlarına haciz gelecek tarım ile hayvancılığın sonu gelecek.” Dedi.

İlimizde tarımsal faaliyetlerin yapıldığı araziler hakkında bilgi veren Günbat Buğday     :      304,085 da, Arpa: 56,625 da,Mercimek :127,902 da,Fıstık : 336,420  da,Ceviz:  4,420 da, Badem         :         1.070. da olmak üzere  Siirt’te  830.487  dekar alanda zarar oluştuğunu belirtti.

Bölgemizin afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiğini belirten Günbat yapılmasını istediği destekleri ve çözüm önerilerini şöyle sıraladı 1-          2008 yılında olduğu gibi kuraklıktan zarar gören Çiftçilerimize Nakdi yardımlar yapılmıştı. Hatırı sayılır miktarda ve acil olarak dekar bazlı kuraklık desteği verilmeli. (çiftçinin tohum, gübre, mazot ve ilaç maliyetlerini karşılayabilecek bir destek verilmeli), 2-Bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerimizin borçları faizsiz ertelenmeli. 3-2021 Yılında ödenmesi gerekecek tarımsal borçlar 5 yıllığına faizsiz olarak yapılandırılsın,4-Kuraklık mağduru çiftçilerimizin Bağkur primleri 1 yıl devlet tarafından karşılanmalı.5-Güneydoğu kuraklıktan ötürü Afet Bölgesi ilan edilmeli,6-Elektrikle sulama yapan çiftçilerimizin borcu olsun veya olmasın bu yıl elektriklerinin kesilmemesi ve elektrik fiyatlarında indirime gidilmesi,7-Hayvan yetiştiricilerimizin özellikle ziraat bankasın da aldıkları hayvansal kredilerin faizsiz olarak yapılandırılarak ertelenmesi, 8-Siirt ili küçükbaş hayvancılık yönünden ülkemizin ciddi potansiyeli olan bir ilimizdir. Sebebi ise iklimi ve geniş mera ile yaylalara sahip olmasıdır. Mevsimin kurak geçmesi bölgemizde tarımda ziyade hayvancılığı da olumsuz etkilemiştir. (Bu hayvan yetiştiricileri yalnız Siirt değil Van, Bitlis ve Muş gibi illerimize gidecek Göçerleri de olumsuz etkilemektedir.)”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SİİRT VALİLİĞİ TAM KAPANMA İLE İLGİLİ KENT GENELİNDE ALINACAK ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.