17 Mayıs 2021 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı 25.800.314 kişiye ulaştı.

a

İngiltere Varyantlı Virüs Siirt’te de Görüldü

Siirt’te Kovit-19 vaka sayılarındaki artışın İngiltere mutant virüsünden kaynaklanıyor olabileceği belirtiliyor.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca yüz binde bir  vaka baz alınarak yapılan hesaplamalarda Siirt’te görülen vaka sayısının bir hafta içerisinde % 2.11 den %14 lere çıktığını belirterek bu kadar hızlı artışın İngiltere mutant virüsünden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanı Dr.F ahrettim Koca’nın ülke genelinde İngiltere mutant virüsünün 76 ilde görüldüğünü açıkladığını hatırlatan Prof.Dr. Arıca “ Tahmin ediyorum, o dönemde Siirt bu 76 il arasında değildi.Ancak  bir hafta içerisinde gördüğümüz 7 katlık bir artış bize İngiltere mutant virüsünü hatırlatıyor. İlimizde bu mutant virüsün görüldüğü iller arasına girmiştir. Çok hızlı yayılan bu virüsten korunmanın 4 yöntemi var. Maske takma, sosyal mesafeye uyma, hijyene özen gösterme ve sıramız geldiğinde de hiçbir kaygı taşımadan gidip aşımızı olmaktır. “ dedi.

Prof.Dr.Arıca Ramazan bayram sonrası ilimizi ve bölgemizi daha zor günlerin beklediğini belirtti.

Yaz ve sonbahar mevsiminde bölgemiz illerinin çok zor günler geçirdiğini ve yüksek oranlarda vakalara rastlandığını belirten Prof.Dr.Arıca “ O dönemlerde çok zor günler geçirdik. Yüksek vaka sayıları ve çok büyük rakamlara varan ölüm olayları ile karşı karşıya kaldık. Ancak bu durum toplumda belirli bir oranda bağışıklığa yol açtı diye tahmin ediyorum. Aradan yaklaşık 6 ay geçti. Toplumda kazanıldığını tahmin ettiğimiz bu bağışıklık Ramazan bayramı sonrasında sona ermiş olacak.Bu nedenle o tarihlerde zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz. Ancak şimdiden belirtilen kurallara uyarak önlemlerimizi alırsak bu süreci daha rahat geçirebiliriz.”  Dedi.

İngiltere mutant virüsünün bir iki saat içerisinde çok hızlı bir şekilde yayıldığını belirten Prof.Dr. Arıca, bu nedenle aile içi bulaşlara da daha çok dikkat etmemiz gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ak Parti Genel Kurulu Yapıldı, Üç Siirtli İsim Dikkat Çekti

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.